piątek, 17 maja 2013

Woda – radość i zdrowie

Po co nam woda? Wiadomo - dzięki niej żyjemy i żyje nasza błękitna planeta. To ogólnie, a w szczegółach? Woda decyduje o tym, jak żyjemy potrafiąc sprawić, abyśmy byli zdrowi i radośni. Oczywiście, jeśli zadamy sobie trochę trudu, by z cudu wody właściwie korzystać.


Składamy się z wody

autor: vjeran2001
   
Dorosły człowiek w 70% składa się z wody, a jego mózg w aż 83%. Dlatego tak ważne jest, aby organizmowi dostarczać odpowiednią ilość tego życiodajnego płynu. Wiecie, że ubytek zaledwie dwóch procent wody już wpływa negatywnie na nasz organizm? A wodę tracimy cały czas! Na przykład pocimy się, regulując w ten sposób temperaturę ciała, siusiamy, pozbywając się z organizmu niepotrzebnych substancji. Woda jest ważnym nośnikiem składników odżywczych, hormonów i enzymów. Pamiętajmy, żeby pić podczas dnia odpowiednie ilości wody, najlepiej przez cały dzień, małymi łykami. W ten sposób nie dopuścimy do odwodnienia organizmu, a nawet dodatkowo go odżywimy, jeśli wybierzemy wody mineralne (najlepiej nisko lub średnio zmineralizowane).


Myjemy się

autor: 24acorns

Regularne mycie się, a przede wszystkim częste mycie rąk nie tylko sprawi, że nasz zapach będzie przyjemniejszy, ale przede wszystkim może uchronić nas przed wieloma groźnymi chorobami. Niby wszyscy wiemy, jak ważna jest higiena i jakie niebezpieczeństwa na nas czyhają, jeśli jej zaniechamy (czerwonka, salmonella, gronkowiec, różnego rodzaju wirusy – wymieniać dalej?), jednak nadal ponad nie każdy myje ręce po wyjściu z toalety, nie wspominając już o myciu ich przed jedzeniem. Jak dowodzi raport Światowej Organizacji Zdrowia WHO, 69% zakażeń skóry, dróg oddechowych i przewodu pokarmowego wywołanych jest właśnie przez paskudy przenoszone na brudnych rękach. 69%! Wykonanie prostej i szybkiej czynności, jaką jest umycie rąk, to naprawdę niezwykle ważna sprawa. Dzięki niej może ominąć nas na przykład przykra biegunka czy niestrawność “niewiadomego pochodzenia”.


Uprawiamy sport

autor: arkosfl
 
Pływanie to jeden z najzdrowszych sposobów na zdobycie i utrzymanie dobrej kondycji oraz zdrowia. Poprawa wydolności organizmu, w tym serca – brzmi zachęcająco, ale przede wszystkim jest to świetna zabawa! Możemy przecież nie tylko podliczać kolejne przepłynięte “baseny”, samotnie budując swoją formę. Istnieje wiele sportów wodnych, które sprawią, że czas w wodzie minie wesoło i nadal z wielką korzyścią dla naszego zdrowia. Spróbujcie piłki wodnej lub gimnastyki w basenie, a na otwartych akwenach kajakarstwa czy surfingu. Oczywiście wszystkiego trzeba się nauczyć, ale w każdym bezpiecznym miejscu przeznaczonym do sportów wodnych o instruktora nietrudno. Podkreślamy – bezpiecznym! Należy pamiętać, że woda potrafi być zagrożeniem i zawsze należy bawić się w wyznaczonych do tego miejscach, gdzie porządku i bezpieczeństwa pilnuje wykwalifikowany ratownik.


Szanujmy wodę

Za to, co dostajemy od wody, należy jej się szacunek! Pamiętajmy o tym, korzystając z niej rozsądnie. Zasoby wody na Ziemi nie są nieograniczone i chociaż my nie doświadczamy jej braku, to nadal olbrzymia ilość ludzi na świecie ma do niej ograniczony dostęp i może tylko pomarzyć, by po prostu leciała z kranu. Dlatego też nie wylewajmy jej bez potrzeby – myjąc się, wybierajmy raczej niż kąpiel prysznic (zaoszczędzimy nawet 100 litrów wody!), a biorąc go, zakręcajmy kurek, gdy się mydlimy. Podobnie podczas mycia zębów - nie pozwalajmy, by woda leciała z kranu, gdy je szczotkujemy, a zużyjemy nawet 10 litrów wody mniej. Szanujmy wodę - tak bardzo jej potrzebujemy!


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz