poniedziałek, 24 czerwca 2013

Cenne znaleziska - o minerałach.

O diamentach, szlachetnej odmianie węgla już pisaliśmy. Nie brakuje jednak na Ziemi innych rzadkich kamieni, którymi warto się zainteresować. Nie tak łatwo je znaleźć, jeśli jednak się to uda nagrodą jest oglądanie prawdziwych cudów natury.
  
Marmur jest chyba jedną z najbardziej znanych skał mineralnych. Powszechnie używany od czasów starożytnych jest symbolem szlachetności. Służył jako tworzywo rzeźb i budowli, zawsze jako budulec szlachetny. Przyjmuje różne koloru w zależności od domieszki różnych substancji - od białej do zielonej, przy udziale miedzi, po czerwoną. Ta ostatnia była wykorzystywana do budowy rzymskiego Panteonu. Słynny Tadż Mahal zbudowany jest z białego marmuru.


  
Kryształy również budzą podziw. Sam kryształ górski, czyli bezbarwna odmiana kwarcu był od wieków otaczany szacunkiem i zainteresowaniem - wykorzystywany między innymi jako kamień magiczny przez szamanów. Oprócz niego w przyrodzie występują piękne, tworzące regularne, sześcienne kształty piryty, rombowe baryty czy ciemnozielone kryształy wezuwianu. Dla oceny kryształu podstawowe są kryteria krystalograficzne, czyli te związane z układem jego ścian. Często kryształy pozostają połączone ze sobą (w układzie bliźniaczym) co utrudnia ich opis.

Piryt. Autor: DidierDescouens
Za kamienie szlachetne uważamy minerały rzadkie i niezwykle odporne na ścieranie. Poza diamentem uznaniem u jubilerów i wielbicieli biżuterii cieszy się beryl, którego odmianą jest szmaragd i akwamaryna. Jest to wydobywany od czasów starożytnych kamień szlachetny o pięknej, zielonej barwie. Kolory berylu wynikają z zanieczyszczeń i mogą też być żółte lub zielonkawe (heliodor) czy różowe (morganit). Rubin jest natomiast odmianą bazbarwnego korundu, podobnie jak równie sławny szafir. Te pierwsze tworzą płaskie kryształy, drugie są beczułkowate. Opal natomiast potrafi przybierać różnorodne barwy, od białej, przez mleczną po czarną czy czerwoną, zwaną ognistą. Słowo "opalizować" pochodzi właśnie od tego, jak mieni się ten kamień - barwami tęczy.


Do znanych od wieków kamieni szlachetnych należy też turkus, od którego nazwy wywiodła się nazwa koloru. Charakterystyczna barwa to ślad miedzi i żelaza. Wydobywany był w starożytnej Persji oraz przez Azteków, ceniony za swój szlachetny kolor. Wypolerowany agat natomiast przedstawia nam bajeczne wzory, powstałe podczas wypełniania struktury kamienia przez substancje agatową.

Agat. Autor: CrimeaGems  
Inna klasą znalezisk są te, które przyleciały do nas z kosmosu. Co roku spada ich na Ziemię około 19 tysięcy, zazwyczaj bardzo małych, o wadze do 100 gramów. Co ciekawe potrafią one przenosić... wodę. Być może w ten sposób dostała się ona na naszą planetę? Typowy meteoryt nosi ślady przejścia przez atmosferę, przez to posiada ciemną, szklistą skorupę. Częstsze są meteoryty kamienne, rzadsze żelazne powstałe na skutek rozpadu jądra planetoidy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz